Remont kuchni – jak się do niego przygotować?

wpis w: BLOG 0

Często pytacie nas o to jak się przygotować do remontu kuchni. Od czego zacząć, aby wszystko przebiegło sprawnie i efekt końcowy był taki o jakim marzyliście? Tak jak w przypadku wielu innych przedsięwzięć, tak i również jeśli chodzi o remont warto zacząć od porządnych przygotowań. W przypadku kuchni zaplanowania i przemyślenia wymaga wiele kwestii.

Przed remontem kuchni należy przeznaczyć czas na:

 • wykonanie projektu kuchni
 • wybór firmy remontowej
 • stworzenie kosztorysu prac remontowych, materiałów i wyposażenia kuchni.

Od czego zacząć przygotowania do remontu kuchni?

Oferta rynkowa dotycząca urządzania i wyposażenia kuchni jest bardzo różnorodna i rozbudowana. Przed rozpoczęciem remontu musimy wypracować koncepcję i określić charakter wnętrza, jaki chcielibyśmy uzyskać. Takie wskazówki są bardzo cenne dla projektanta, który idee inspiracje i pomysły przekuje w konkret. Podstawą jest projekt, uwzględniający nasze potrzeby i upodobania ale też metraż kuchni i jej funkcjonalność. Cóż nam po najładniejszych meblach i najbardziej nowoczesnych sprzętach, jeśli nie będą one dostosowane do sposobu, w jaki funkcjonujemy na co dzień i jak korzystamy w kuchni.

Jakie warunki powinna spełniać dobrze zaplanowana kuchnia?

W kuchni, tak jak chyba w żadnym innym pomieszczeniu, bardzo istotne jest, aby wszystkie sprzęty i meble były w odpowiednim miejscu. Wydzielenie tak zwanego trójkąta roboczego to podstawa podczas projektowania. Wyznacza on strefę, w której znajdują się kuchenka, lodówka i zlew. Dzięki takiemu rozplanowaniu przestrzeni o wiele sprawniej i bez zbędnych utrudnień przebiega przygotowywanie posiłków.

Oprócz trójkąta roboczego w kuchni powinno się wydzielić jeszcze strefę  zapasów, przechowywania i przygotowywania posiłków. Projekt kuchni na wymiar pozwala na wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni i dobre jej zagospodarowanie dzięki czemu nowa kuchnia będzie wygodna i funkcjonalna.

W trakcie pracy nad aranżacją nowej kuchni musimy podjąć klika ważnych decyzji dotyczących:

 • układu funkcjonalnego kuchni
 • stylu i kolorystyki wnętrza
 • oświetlenia
 • sposobu zabezpieczenia ścian nad blatem kuchennym
 • wyboru sprzętu AGD i armatury
 • wyboru materiałów wykończeniowych.

Zanim zdecydujemy się na remont kuchni to właśnie projekt nowej kuchni pokaże nam układ funkcjonalny pomieszczenia. Zadaniem projektanta kuchni jest pokazanie możliwości aranżacji wnętrza.

projekt małej kuchni w bloku z rzutem funkcjonalnym

Wizualizacja wnętrza projektowanej kuchni pokaże aranżację i klimat jaki chcemy uzyskać w nowej kuchni. Warto zaplanować czas na prace projektowe, na przemyślenie układu nowej kuchni, jej wyglądu, naszych preferencji i wybranie najlepszej opcji.

wizualizacja projektu kuchni w bloku

Remont kuchni  – zadania ekipy remontowej

Po opracowaniu projektu i wykonaniu pomiarów wnętrza otrzymamy wytyczne dla ekipy remontowej dotyczące rozmieszczenia punktów wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, wyglądu sufitów podwieszanych. Zadaniem ekipy remontowej będzie wykonanie remontu i przygotowanie pomieszczenia do montażu nowych mebli kuchennych. W zależności od wielkości remontu zakres prac może być różny i obejmować:

 • wyburzenie lub postawienie ścian gdy zmieniliśmy układ pomieszczenia
 • wyrównanie podłogi, ścian i sufitów lub wykonanie sufitów podwieszanych
 • przygotowanie wentylacji kuchni
 • wykonanie nowej podłogi
 • wykonanie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej
 • ułożenie terakoty jeśli takie ma być zabezpieczeni ścian nad blatem
 • montaż drzwi i malowanie.

O zatrudnienie fachowca lub ekipy remontowej i powinniśmy zatroszczyć się wcześniej, ponieważ zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest spore, a co za tym idzie na wolne terminy u najlepszych wykonawców trzeba zazwyczaj poczekać.

remont małej kuchni nowy plan pomieszczenia wyburzenie ściany i generalne prace remontowe

Jak zaplanować prace, jeśli chcemy część z nich przeprowadzić samodzielnie?

Nie ma potrzeby zatrudniania ekipy remontowo budowlanej do wszystkich etapów prac. Jeśli tylko jesteśmy w stanie podołać ciężkiej fizycznej pracy i chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy, możemy samodzielnie zająć się demontażem starych mebli i oczyszczeniem ścian. Meble trzeba opróżnić, odkręcić drzwiczki i porozkręcać korpusy, aby łatwiej można je było wynosić. Na czas remontu prawdopodobnie konieczne okaże się zamówienie kontenera na odpady wielkogabarytowe oraz znalezienie firmy, która odbierze i zutylizuje niepotrzebne już, zużyte bądź zniszczone sprzęty.

Montaż mebli kuchennych i nowa kuchnia gotowa

Po wykonaniu remontu i zakończeniu wszystkich prac instalacyjnych pomieszczenie jest gotowe do montażu nowych mebli kuchennych, sprzętu AGD i wyposażenia kuchni.

W HarmonyStudio wykonaliśmy wiele projektów kuchni, które były remontowane od podstaw zarówno w bloku jak i w domu. Generalny remont kuchni pozwala na stworzenie nowego wnętrza, zmianę wyglądu i poprawę wygody korzystania z kuchni – jednym słowem na stworzenie kuchni marzeń.

Podsumowując przed remontem kuchni niezwykle istotne jest wykonanie jej projektu, wybranie dobrej ekipy remontowej i wykonanie kosztorysu wszystkich prac i wyposażenia. Dzięki zaplanowaniu wszystkich etapów, remont przebiegnie sprawnie a nowa kuchnia na wymiar będzie nas cieszyć codziennie przez długie lata.

remont kuchni i nowy układ zabudowy meblowej

Więcej o remoncie kuchni w domu i metamorfozie wnętrza kuchni z jadalnią przeczytasz tutaj:

Remont i metamorfoza kuchni